środa

11 listopada -Święto Niepodległości. 

W tym roku obchodzimy 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości. To święto wpisuje się w kompozycję świąt listopadowych, ważnych dla każdego Polaka o których nie możemy zapomnieć. W Polsce i na świecie w tym roku panuje epidemia wirusa Covid 19. Dużo ludzi jest zarażonych, ciężko chorzy przebywają w przepełnionych szpitalach, uczniowie nie chodzą do szkoły, nauka odbywa się zdalnie, nie uczestniczymy w pełni w uroczystościach upamiętniających to ważne Święto. 10 listopada dzień przed  Świętem Niepodległości społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu". Na korytarzu szkoły jest tablica przypominająca o Tym wydarzeniu. W tym dniu jako obywatele naszego pięknego kraju pamiętajmy o tym co nas łączy. A dumni jesteśmy i łączy nas wiele:  historia, język, flaga, hymn, miłość Naszej Ojczyzny. Niech przyświeca nam nadzieja że te trudności miną i pamiętajmy słowa pięknej  piosenki "Ojczyzna" Marka Grechuty: "Z tej historii wielkiej, dumnej,z władzy mocnej i rozumnej, czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los ........"



wtorek

 KOLOROWA JESIEŃ

Kolorowa jesień” – to nazwa bibliotecznego konkursu plastycznego. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe, barwne prace, które ozdabiają szkolny korytarz i tworzą malowniczą galerię. Obrazy i obrazki są bardzo pomysłowe, starannie, estetycznie wykonane różną techniką: malowane kredkami, farbami, pastelami, wyklejane kolorowym papierem, liśćmi, szyszkami i innymi darami natury. Gdy nauka powróci w szkolne mury, każdy uczeń za pracę konkursową otrzyma dyplom i upominek. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom którzy wykonali tak piękne prace, za włożony wysiłek, cierpliwość.




 Październik miesiącem bibliotek szkolnych

Październik, w kalendarzu szkolnym oznaczony jest jako miesiąc bibliotek szkolnych. Więc nasza biblioteka jako "ośrodkowy dom kultury" prowadzi zajęcia promujące zdrowe odżywianie, dla uczniów klas szkolnych i grup z internatu. Po krótkiej prezentacji na której omawiane są zasady odżywiania i prawidłowy styl życia, uczniowie cenną wiedzę zdobywają metodami aktywizującymi: rebusy, kalambury, pytania otwarte. A największą atrakcją i najwięcej emocji wzbudza  kręcenie tzw. "kołem fortuny" i  czekanie z niecierpliwością na jakim polu się zatrzyma i jakie będzie zadanie do wykonania. Za prawidłowo udzieloną odpowiedż młodzież zdobywa słodkie punkty w formie małych cukiereczków. Taka forma prowadzenia lekcji bardzo się uczniom podoba, zdobywają wartościową wiedzę i świetnie się bawią.







środa

                                                                Piękna, złota, kolorowa .....

Taka jest pora roku - jesień, która rozpoczęła się 23 września i potrwa do 21 grudnia. Przyroda kipi kolorami, drzewa ubrały się w żółto-czerwono-brązowe liście. Na zagonach leżą pomarańczowe dyniowe kule, a słoneczniki na smukłych łodygach wyciągają swe kwiaty do słońca, które już  niestety często jest schowane za chmurami. A do biblioteki pani jesień  serdecznie  zaprasza, ogłasza konkurs plastyczny "Kolorowa jesień". Do kącika przyrodniczego przyniosła w koszu kasztany, orzechy, dynie i kolorowe liście. Mimo kapryśnej pogody, to urocza pora roku.




      

 

Narodowe Czytanie 2020, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr. 1 w Lublinie.

Dnia 9 września 2020r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr. 1 w Lublinie,   odbyła się część artystyczna w ramach Akcji Narodowe Czytanie 2020. Uczniowie z kilku klas wraz z wychowawcami zgromadzili się w świetlicy szkolnej. W powitalnym przemówieniu nauczycielka biblioteki wspomniała krótko o historii akcji, jaki jest jej cel i znaczenie.


 Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest powieść „ Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jednak w naszej szkole wybraliśmy lektury które są lubiane przez uczniów i chętnie czytane: „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza” , „Ten obcy”.  Tematem przewodnim w czytanych fragmentach powieści  była przyjaźń. Aby ubogacić program części artystycznej uczniowie najpierw obejrzeli prezentację wyjaśniającą czym jest przyjaźń , zachęcającą do czytania książek . Następnie Pan dyrektor Marcin Rakowski przeczytał  część utworu „Mały Książę” a inni nauczyciele czytali o bohaterach wybranych książek którzy na ich kartach prezentują postawę szacunku, życzliwości, dobroci, przyjaźni i od których młodzi ludzie mogą się uczyć takich wartości. Część artystyczna wszystkim się podobała, a za rok również będziemy brać udział w Akcji Narodowe Czytanie.

                                                                                            Teresa, Grażyna Sadurska