środa

BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!



W bibliotece trwają zajęcia dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, którego hasłem jest: BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE! 
Tegoroczne zajęcia mają tytuł: "Zróbmy coś dla siebie".

Uczniowie zapoznają się z twórczością Pani Ewy Nowak  - współczesnej polskiej pisarki i publicystki. Autorki felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

...Jej twórczość podpowiada jak radzić sobie w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Akcja książek Ewy Nowak rozgrywa się w czasach współczesnych, jednak w obszarze zainteresowań pisarki znajdują się problemy uniwersalne, właściwe ludziom w każdych czasach. Tematy, którymi zajmuje się autorka to: trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy; naturalne trudności w odróżnianiu dobra i zła; konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności; uwikłanie w niejednoznaczne sytuacje rodzinne; słabość psychiczna lub kalectwo ciała...(zródło: Wikipedia)

Ewa Nowak napisała około 50 książek dla dzieci i młodzieży. http://www.ewanowak.com/ksiazki
Najbardziej popularne wśród młodzieży to książki z serii MIĘTOWEJ oraz dla starszych i młodszych nastolatków. Wśród dzieci bardzo poczytne są książki z serii CZYTAM SOBIE, POCZYTAJ ZE MNĄ I TRZYNASTKA oraz książki dla młodszych dzieci.


Podczas spotkania w bibliotece, specjalnie przygotowanej  na tę okazję, uczniowie oglądają wywiad z autorką, słuchają fragmentu książki Ewy Nowak "Bransoletka" czytanych przez bibliotekarki oraz wykonują samodzielnie bransoletki z wybranych rzemyków i zawieszek. 



Według autorki bransoletka to:... przedmiot bardzo miły, uroczy i bardzo sympatyczny. Dobrze jest mieć bransoletkę. Jest symbolem walki z naszymi własnymi słabościami i możliwością zmienienia swojego życia w dowolnym kierunku. Symbolem tego, że możemy naszym życiem pokierować jak chcemy...













Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa








Nauczyciele, Wychowawcy, Rodzice i Uczniowie!

Serdecznie informujemy, iż nasze obie szkoły będą brały udział
w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
W związku z tym zostały nam przyznane środki finansowe w kwocie 5 000 zł. na szkołę, które będą przeznaczone na zakup książek wzbogacających ofertę biblioteki przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach (niebędących podręcznikami) pozostających w sferze zainteresowania uczniów oraz służących realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.


W związku z tym prosimy o zgłaszanie propozycji zakupu nowości wydawniczych, które powinny znaleźć się w naszym księgozbiorze poprzez pozostawienie propozycji w bibliotece szkolnej (tabelki dostępne są w pokoju nauczycielskim i w bibliotece) lub poprzez email: bibliotekabursaki@gmail.com


Bardzo dziękujemy!

wtorek

6 kwietnia 2017 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie członków Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Lublinie. Uczestniczyło w nim 12 nauczycieli bibliotekarzy i sympatyków Towarzystwa z Lublina, Lubartowa, Łęcznej i Świdnika.

Warsztaty 
Art-eggs przygotowały i przeprowadziły  Katarzyna Horbowska  i Ewa Osoba nauczycielka bibliotekarka Gimnazjum Nr 3 w Lublinie.

Przywitała nas pani wicedyrektor Marta Mandelska

Następnie głos zabrał pan Jan Cal . Poinformował o sukcesach uczniów odnoszonych na wojewódzkich i ogólnopolskich turniejach piekarskich. Pan Jan przygotował dla nas poczęstunek – dietetyczną sałatkę, dwa smaki masła oraz  bułeczki z grubo mielonej mąki i chleby z żurawiną dla każdej z uczestniczek spotkania. Zaprosił także na warsztaty pieczenia chleba, które postaramy się zrealizować w przyszłym roku szkolnym.

W dalszej części spotkania ozdabiałyśmy styropianowe imitacje skorupek jaj, do czego posłużyły nam prawdziwe skorupki. Za pomocą kleju CR rozdrobnione skorupki kurzych jaj nanosiłyśmy na styropian. Po wysuszeniu zostały one pomalowane białą lub kremową farbą akrylową. Tak przygotowaną powierzchnię można było ozdobić serwetkami metodą decoupage’u.